Preambuła
Fundatorzy ustanowili fundację pod nazwą „Horyzonty Wiary” wiedzeni miłością do człowieka, wierząc, że Bóg jest Drogą, Prawdą i Życiem, świadomi istniejących w świecie zagrożeń, w szczególności dla prawidłowego kształtowania się szlachetnej osobowości młodego człowieka, a nadto Teresa i Rajmund małżonkowie Gizdra z czułej miłości do nieżyjącego jedynego syna Rafała Marcina, pragnąc, aby pamięć modlitewna o ich dobrym dziecku trwała.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Fundacja „Horyzonty Wiary”, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie przepisów prawa polskiego, w szczególności przepisów o fundacjach, oraz statutu.
- Fundacja została ustanowiona przez Panią Teresę Jabłońską-Gizdrę, Pana Rajmunda Leona Gizdrę, Ks. Zbigniewa Reguckiego SChr, Pana Jana Jasińskiego, zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym dnia 5 lipca 2016 r. przez notariusza Adę Józefczyk w kancelarii notarialnej w Chojnie, ul. Jagiellońskiej 12, pod numerem repertorium A 3431/2016.
- W swych działaniach Fundacja kieruje się wartościami chrześcijańskimi i nauczaniem Kościoła katolickiego, mając na względzie godność oraz prawa i wolności człowieka i obywatela.
- Fundacja jest apolityczna. Zakazane jest w szczególności podejmowanie przez Fundację działań mających na celu popieranie partii politycznych bądź ich przedstawicieli.
§ 2
- Siedzibą Fundacji jest Poznań.
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie służącym realizacji celów Fundacji może ona prowadzić działalność również poza granicami kraju oraz współpracować z organizacjami zagranicznymi.
- Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.
§ 3
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
§ 4
Fundacja może używać pieczątki z jej danymi identyfikacyjnymi.
Rozdział II
Cele i zasady działania
§ 5
- Celami działania Fundacji są:
- kształtowanie życia młodych ludzi według Ewangelii, wychowanie ich do miłości i odpowiedzialności oraz tworzenie przestrzeni umożliwiającej im wzrastanie w wolności i prawdzie,
- wspieranie osób szczególnie odpowiedzialnych za formację innych ludzi, w tym kapłanów, wychowawców, katechetów i animatorów,
- tworzenie atmosfery umożliwiającej budowanie więzi międzyludzkich w różnych płaszczyznach życia społecznego, w tym wspieranie w formacji młodych małżonków,
- inicjonowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, w szczególności w zakresie: ochrony praw i wolności człowieka i obywatela, wykorzystania nowoczesnych technologii w poradnictwie obywatelskim, umacniania postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony życia rodzinnego, propagowania idei mediacji rodzinnych i społecznych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, działalności dobroczynnej, profilaktyki społecznej i wolontariatu,
- promocja, wspieranie i organizowanie działalności oświatowej, kulturalnej, sportowej, naukowej, naukowo-technicznej oraz związanej z ochroną środowiska,
- promowanie zdrowego i wolnego od nałogów życia, przeciwdziałanie wszelkim formom uzależnień, w szczególności alkoholizmowi, nikotynizmowi i narkomanii, oraz pomoc osobom uzależnionym,
- świadczenie pomocy charytatywnej.
- Cele działania Fundacji nie mogą ulec zmianie. Dopuszczalne jest jednak ich rozszerzenie w zakresie obejmującym cele zbliżone do wskazanych w ust. 1.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele w szczególności przez:
- organizowanie rekolekcji, warsztatów, szkoleń, sesji formacyjnych, festiwali, pielgrzymek, koncertów i konferencji,
- budowę oraz utrzymanie domów formacyjnych i ośrodków rekolekcyjnych,
- organizowanie wolontariatu,
- udzielanie wsparcia rzeczowego, materialnego i duchowego osobom znajdującym się w potrzebie, w szczególności ludziom młodym i małżeństwom,
- wydawanie materiałów edukacyjnych i innych publikacji,
- organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
- wspieranie organizacyjne i materialne inicjatyw oraz przedsięwzięć zgodnych z celami Fundacji.
§ 7
Dla realizacji swoich celów Fundacja może w szczególności:
- zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę i współpracowników na podstawie umów cywilnoprawnych,
- korzystać z pomocy wolontariuszy na zasadach określonych w przepisach o wolontariacie,
- ustanawiać medale, odznaki i inne wyróżnienia oraz przyznawać je podmiotom zasłużonym dla Fundacji,
- współpracować z podmiotami realizującymi identyczne bądź zbliżone cele lub wspierać takie podmioty.
Rozdział III
Majątek
§ 8
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w postaci:
- nieruchomości położonej w Chojnie, przy ul. Barnkowo 51, zabudowanej budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym, dla której Sąd Rejonowy w Gryfinie Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr SZ1Y/00018774/1, przekazanej przez Państwa Teresę Jabłońską i Rajmunda Leona małżonków Gizdra,
- kwoty 1.000,00 PLN (słownie: jeden tysiąc złotych), wniesionej w równych częściach przez Ks. Zbigniewa Reguckiego SChr, Pana Jana Jasińskiego.
- Majątek Fundacji stanowi również mienie i środki finansowe uzyskane przez Fundację w toku jej działania, w szczególności:
- darowizny, spadki i zapisy,
- dotacje i subwencje,
- dochody pochodzące z ofiarności publicznej,
- odsetki bankowe,
- dochody z działalności gospodarczej.
- W przypadku powołania Fundacji do spadku, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli jednak istnieją uzasadnione podstawy do uznania, że długi spadkowe mogą przewyższać aktywa spadkowe, lub przyjęcie spadku naruszałoby zasady moralności chrześcijańskiej, Zarząd składa oświadczenie o odrzuceniu spadku.
§ 9
- Majątek Fundacji jest przeznaczany na realizację jej celów.
- W razie likwidacji Fundacji, jej majątek zostanie przekazany Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, zwanemu dalej Towarzystwem Chrystusowym, z przeznaczeniem na realizację celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, przede wszystkim wskazanych w § 5 ust. 1.
- Zmiana statutu w zakresie dotyczącym sposobu rozdysponowania majątku Fundacji pozostałego po jej likwidacji jest niedopuszczalna.
§ 10
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów.
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w zakresie określonym w załączniku do statutu, stanowiącym jego integralną część.
- Kwota w wysokości 500,00 PLN (słownie: pięćset złotych) z funduszu założycielskiego zostaje przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej. Zarząd może zwiększyć wskazaną kwotę, wykorzystując na ten cel fundusz założycielski oraz mienie i środki finansowe uzyskane przez Fundację w toku jej działania.
§ 11
Rokiem obrotowym w rozumieniu przepisów o rachunkowości jest rok kalendarzowy.
Rozdział IV
Zarząd
§ 12
Organem Fundacji jest Zarząd.
§ 13
- Zarząd składa się z 6 osób.
- Zarząd wybiera ze swojego grona prezesa.
- Członek Zarządu mający status członka-przedstawiciela lub zastępujący członka-przedstawiciela jest wiceprezesem. W przypadku wskazanym w § 15 ust. 4 wiceprezesa wybiera Zarząd ze swojego grona.
- Zarząd może wybrać ze swojego grona sekretarza, skarbnika i rzecznika prasowego. Funkcje te mają charakter jedynie wewnętrzny i nie podlegają ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
- Kadencja Zarządu jest nieograniczona czasowo.
§ 14
- Na czterech członków pierwszego składu Zarządu Fundatorzy powołali:
- Księdza Zbigniewa Reguckiego SChr jako prezesa,
- Księdza Marcina Krzysztofa Sęka SChr,
- Księdza Rafała Jerzego Sorkowicza SChr,
- Księdza Krzysztofa Józefa Wąchałę SChr.
- Na piątego członka pierwszego składu Zarządu, mającego status członka-przedstawiciela, Fundatorzy powołali Pana Jana Marka Jasińskiego.
- Na szóstego członka pierwszego składu Zarządu, mającego status członka nadzwyczajnego, Fundatorzy, działając w porozumieniu z Przełożonym Generalnym Towarzystwa Chrystusowego, powołali Księdza Marcina Marka Stefanika SChr.
§ 15
- W razie ustania członkostwa w Zarządzie, uzupełnienie składu Zarządu następuje przez kooptację przez pozostałych członków Zarządu lub jedynego pozostałego członka Zarządu. Jeżeli zachodzi taka sytuacja, dopuszczalna jest jednoczesna kooptacja do pięciu członków Zarządu.
- W razie ustania członkostwa w Zarządzie członka-przedstawiciela, jego następcę każdorazowo wyznaczają jednomyślnie Państwo Teresa Jabłońska i Rajmund Leon małżonkowie Gizdra. W razie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez jednego z nich, członka-przedstawiciela wyznacza drugi z małżonków. W razie niewyznaczenia członka-przedstawiciela w terminie miesiąca od dnia pisemnego zawiadomienia przez Zarząd o konieczności jego wskazania, uzupełnienie składu Zarządu o członka zastępującego członka-przedstawiciela może nastąpić przez kooptację przez pozostałych członków Zarządu lub jedynego pozostałego członka Zarządu. Powołując członka-przedstawiciela lub członka zastępującego członka-przedstawiciela, wskazuje się jego status.
- Po śmierci lub utracie pełnej zdolności do czynności prawnych przez Państwo Teresę Jabłońską i Rajmunda Leona małżonków Gizdra, nowego członka-przedstawiciela wyznacza każdorazowo ustępujący członek-przedstawiciel w momencie złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie. Powołując członka-przedstawiciela, wskazuje się jego status.
- Jeżeli w momencie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez Państwo Teresę Jabłońską i Rajmunda Leona małżonków Gizdra żaden z członków Zarządu nie ma statusu członka-przedstawiciela albo w okresie późniejszym nastąpi śmierć lub utrata pełnej zdolności do czynności prawnych przez dotychczasowego członka-przedstawiciela bądź ustępujący członek-przedstawiciel nie wyznaczy nowego członka-przedstawiciela w momencie złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie, status członka-przedstawiciela ulega zniesieniu. Nowego członka Zarządu powołuje Zarząd na zasadach ogólnych, z zastrzeżeniem, że jeżeli w Zarządzie zasiada wówczas członek zastępujący członka-przedstawiciela, traci on ten status, pozostając członkiem Zarządu pełniącym funkcję wiceprezesa.
- W razie ustania członkostwa w Zarządzie członka nadzwyczajnego, jego następcę wyznacza każdorazowo Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego. W razie niewyznaczenia członka nadzwyczajnego przez tegoż Przełożonego w terminie miesiąca od dnia pisemnego zawiadomienia przez Zarząd o konieczności jego wskazania, uzupełnienie składu Zarządu o członka zastępującego członka nadzwyczajnego może nastąpić również przez kooptację przez pozostałych członków Zarządu lub jedynego pozostałego członka Zarządu. Powołując członka nadzwyczajnego lub członka zastępującego członka nadzwyczajnego, wskazuje się jego status.
- Uzupełnienie składu Zarządu następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy.
§ 16
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
- złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie, dokonanego wobec prezesa lub co najmniej dwóch członków Zarządu; jeżeli pozostało dwóch członków Zarządu, złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie dokonuje się wobec drugiego z członków Zarządu,
- odwołania przez Zarząd, w szczególności w razie niewywiązywania się z obowiązków członka Zarządu, prawomocnego skazania za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, porzucenia obowiązków kapłańskich lub zakonnych oraz dopuszczenia się czynu poważnie naruszającego zasady moralności chrześcijańskiej,
- utraty pełnej zdolności do czynności cywilnoprawnych,
- śmierci.
- Członka-przedstawiciela mogą odwołać wyłącznie Państwo Teresa Jabłońska i Rajmund Leon małżonkowie Gizdra, działający jednomyślnie, a w razie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez jednego z nich – drugi z małżonków. W razie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez obu małżonków, członek-przedstawiciel staje się nieodwoływalny. Dotyczy to także każdorazowo członka-przedstawiciela wyznaczonego zgodnie z § 15 ust. 3.
- Członka zastępującego członka-przedstawiciela mogą odwołać również Państwo Teresa Jabłońska i Rajmund Leon małżonkowie Gizdra, działający jednomyślnie, a w razie śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez jednego z nich – drugi z małżonków.
- Członka nadzwyczajnego lub członka zastępującego członka nadzwyczajnego może odwołać również Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego.
§ 17
- Wygaśnięcie funkcji prezesa, sekretarza, skarbnika lub rzecznika prasowego oraz wiceprezesa w przypadku osoby niebędącej członkiem-przedstawicielem lub członkiem zastępującym członka-przedstawiciela następuje na skutek:
- ustania członkostwa w Zarządzie,
- złożenia rezygnacji z funkcji, dokonanego wobec prezesa albo co najmniej dwóch członków Zarządu; jeżeli pozostało dwóch członków Zarządu, złożenia rezygnacji z funkcji dokonuje się wobec drugiego z członków Zarządu,
- odwołania przez Zarząd.
- Wygaśnięcie funkcji wiceprezesa w przypadku osoby będącej członkiem-przedstawicielem lub członkiem zastępującym członka-przedstawiciela następuje jedynie na skutek ustania członkostwa w Zarządzie.
- Prezesa oraz wiceprezesa w przypadku osoby niebędącej członkiem-przedstawicielem lub członkiem zastępującym członka-przedstawiciela wybiera się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia utraty tej funkcji przez poprzednika.
§ 18
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należy w szczególności:
- realizacja celów statutowych,
- wytyczanie głównych kierunków działalności,
- uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania,
- uchwalanie rocznego budżetu i wieloletnich planów finansowych,
- uchwalanie regulaminów,
- kierowanie bieżącą działalnością,
- sprawowanie zarządu majątkiem,
- sporządzenie i złożenie właściwemu ministrowi corocznego sprawozdania z działalności Fundacji, przewidzianego przepisami o fundacjach,
- sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie corocznego sprawozdania finansowego, przewidzianego przepisami o rachunkowości,
- zatrudnianie pracowników i współpracowników,
- współpraca z wolontariuszami,
- dokonywanie zmiany statutu,
- rozstrzyganie w sprawie likwidacji Fundacji.
- Zarząd może upoważnić swoich poszczególnych członków do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
- Zarząd jest organem zatwierdzającym w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
§ 19
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 6 miesięcy.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes, wiceprezes albo co najmniej dwóch członków Zarządu. Dla ważności głosowania niezbędne jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków Zarządu oraz udział w nim co najmniej połowy członków Zarządu. Udział w posiedzeniu można wziąć również przez zajęcie stanowiska w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Posiedzenia Zarządu mogą odbywać się również bez formalnego zwołania, jeżeli wszyscy członkowie Zarządu wyrażają zgodę na odbycie posiedzenia.
- Uchwały w sprawie zmiany statutu oraz likwidacji Fundacji podejmuje się przy udziale wszystkich członków Zarządu, uchwały w sprawie odwołania członka Zarządu oraz odwołania z funkcji prezesa – przy udziale wszystkich członków Zarządu, z wyłączeniem osoby odwoływanej, a uchwały w sprawie odwołania z funkcji sekretarza, skarbnika lub rzecznika prasowego oraz wiceprezesa w przypadku osoby niebędącej członkiem-przedstawicielem lub członkiem zastępującym członka-przedstawiciela – przy udziale co najmniej połowy członków Zarządu, z wyłączeniem osoby odwoływanej, która nie jest uwzględniana przy obliczaniu połowy składu.
- Zarząd podejmuje uchwały większością głosów. Głosów wstrzymujących się nie uwzględnia się przy ustalaniu większości. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos prezesa, a w razie jego nieobecności – głos wiceprezesa.
- Uchwałę w sprawie zmiany statutu, likwidacji Fundacji, odwołania członka Zarządu oraz odwołania z funkcji prezesa podejmuje się jednomyślnie.
- Uchwałę podpisuje prezes, w razie jego nieobecności – wiceprezes, a w razie jego nieobecności – co najmniej dwóch członków Zarządu.
§ 20
- W razie ustania członkostwa w Zarządzie, do dnia uzupełnienia składu Zarządu, Zarząd działa w zmniejszonym składzie. Postanowienia dotyczące posiedzeń Zarządu, ważności głosowania, większości niezbędnej do podjęcia uchwał oraz ich podpisywania stosuje się odpowiednio przy uwzględnieniu zmniejszonej liczby członków Zarządu. Dotyczy to także sytuacji, w której w Zarządzie pozostał tylko jeden członek.
- Jeżeli pozostało mniej niż czterech członków Zarządu, pozostali członkowie Zarządu lub jedyny pozostały członek Zarządu są uprawnieni wyłącznie do uzupełnienia składu Zarządu do liczby co najmniej czterech osób. Ograniczenie to nie dotyczy kierowania bieżącą działalnością Fundacji, czynności niezbędnych dla jej prawidłowego funkcjonowania, w tym realizacji zaplanowanych lub rozpoczętych już wcześniej inicjatyw, oraz działań wymaganych przez przepisy prawa.
- Uchwały w sprawie zmiany statutu lub likwidacji Fundacji nie można podjąć, jeżeli Zarząd działa w zmniejszonym składzie.
§ 21
Członkostwo w Zarządzie ma charakter honorowy. Członkowie Zarządu nie mogą pobierać wynagrodzenia; może im jednak zostać przyznany zwrot kosztów poniesionych w związku z uczestniczeniem w działalności Fundacji.
§ 22
Zawiadomienia, oświadczenia oraz informacje są składane albo przekazywane przez Zarząd lub jego członków w formie pisemnej bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Członkowie Zarządu informują Zarząd o aktualnym adresie zamieszkania oraz adresie poczty elektronicznej.
§ 23
Do reprezentacji Fundacji upoważnieni są prezes i wiceprezes działający wspólnie albo jeden z nich łącznie z innym członkiem Zarządu.
§ 24
- W razie likwidacji Fundacji członkowie Zarządu stają się jej likwidatorami, chyba że w uchwale o likwidacji Zarząd ustanowi jako likwidatorów tylko niektórych z członków Zarządu w liczbie co najmniej dwóch.
- W okresie likwidacji do reprezentacji Fundacji uprawnionych jest dwóch likwidatorów działających łącznie.
Rozdział V
Postanowienie końcowe
§ 25
Statut wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Fundację osobowości prawnej.
____________________________ ____________________________
Teresa Jabłońska-Gizdra Rajmund Leon Gizdra
____________________________ ____________________________
ks. Zbigniew Regucki SChr Jan Marek Jasiński